Op. Dr Halil Alış

Genel Cerrahi Uzmanı

15.07.1969 da Trabzon’da doğdum. İlköğretimimi İsmetpaşa İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulunda tamamladıktan sonra, lise öğrenimimi Trabzon Lisesinde bitirdim. 1986-1992 yılları arasında K.T.Ü. Tıp Fakültesinde tıp eğitimimi tamamladım. 1992-1993 yılları arasında Sivas ili Kangal ilçesi Alacahan nahiyesinde ve Sivas ili Emeniyet Müdürlüğünde mecburi hizmetimi pratisyen hekim olarak yaptım. 1993-1994 yılarında Trabzon Dernekpazarı ilçesinde Sağlık Grup Başkanı ve Pratisyen Hekim olarak çalıştım.1995 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavını kazanarak İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.B.D. da 1995-2000 yılları arasında genel cerrahi ihtisasımı yaptım. 2001 yılında ‘Gastrointestinal sistem tümörleri ve HLA arasındaki ilişki’  başlıklı uzmanlık tezi ile Genel Cerrahi uzmanı olmaya hak kazandım. 2000-2002 yılları arasında özel bir hastanede çalıştıktan sonra 2003 yılında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde çalışmaya başladım. 2007 yılında 9 ay sure ile İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği. rotasyon yaptım. 2010 yılında Genel Cerrahi Doçenti oldum. 2010-2013 tarihlerinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak çalıştım. Kasım 2012-Aralık 2013 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesinde ve Aralık 2013 tarihinden itibaren de Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesinde Yönetici olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda Genel Cerrahi Kliniğinin eğitim ve İdari Sorumlulk görevini yürütmekteyim.   

Asistanlık eğitimim sırasında gönüllü olarak renal transplantasyon konusu ile ilgilendim. Uzmanlık belgemi aldıktan sonra yurt dışında kısa sürelerle endoskopi, laparaskopi ve robotik cerrahi konularında eğitim amaçlı bulundum. Bulunduğum klinikte 2003 yılından itibaren her türlü Laparaskopik Cerrahi işlemler (özellikle bariatrik ve gastrointestinal sistem cerrahisi), tanısal – terapotik endoskopik girişimler (gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, endoskopik USG) ile yoğun olarak ilgilenmekte ve eğitici olarak görev yapmaktayım.2010 yılından itibaren Da Vinci Robotik system ile Genel Cerrahi ameliyatları yapmakta ve eğitimini sağlamaktayım.    

SCİ ve SCI-e kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 36 adet yayınım, yurtiçi dergilerde yayınlanmış 20 adet yayınım, 3 bölüm yazarlığım, kongrelerde sunulmuş 74 yurtdışı ve 150’nin üzerinde yurtiçi bildirim var. Yayın değerlendirmede h-indeks 8 olarak hesaplanmaktadır.     

Yurt içinde Türk Cerrahi Derneği, Travma ve Acil Cerrahi Derneği, Ulusal Endoskopik-Laparoskopik Cerrahi Derneği, Türk Obezite Cerrahisi Derneği, Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği, İstanbul Cerrahi Derneklerine üyeyim. Yutdışında International Active Member of Society of American Gastrointestinal Endoscopic Surgeons (SAGES), International Active Member of European Association for Endoscopic Surgery (EAES), International Active Member of International Association of Surgeons, Gastroenterologists, Oncologists (IASGO), International Active Member of International School of Surgical Oncology (ISSO), International Active Member of International Fedaration Surgical Obesity (IFSO) derneklerine üyeyim.

Evli ve üçüz çocuk babasıyım.